kámen o hmotnosti 450 kg byl umístěn vedle každého ze 7000 dubových stromů, které byly toho léta vysazeny v Kassel.

Carl Giskes prohlubuje svou vášeň pro hliněné stavitelství

V Kassel potkal Carl Giskes architekta hliněných budov Klause Johannese Eckerta, obdivovatele a studenta egypstého architekta Hassena Fathy. Také se seznámil s Gernotem Minke, prvním profesorem hliněné architektury na Univerzitě Kassel. Carl Giskes tak našel svou inspiraci a dalších několik let se ponořil do intenzivního studia stavitelství z hlíny. 

V roce 1986 se Carl přesunul do Amsterdamu, kde pracoval na budování Adobe Pavilonu na konferenci “Art Meets Science and Spirituality in a Changing Economy” (1990). Mezi mnoha zajímavými debatami na této konferenci byla například panelová diskuze mezi americkým umělcem Robertem Rauschenbergem a DalaiLamou.

Založení Tierrafino

Carl Giskes se rozhodl zůstat v Nizozemsku a v roce 1992 založil společnost Leembouw Nederland, která se později přejmenovala na Tierrafino. Byla první společností v Nizozemsku, která se zaměřovala výhradně na výrobu a distribuci hliněných výrobků a přispěla k rozšíření povědomí o hlíně jako krásném a zdravém stavebním materiálu.
Navíc Carl Giskes byl prvním člověkem v Evropě, který přenesl přírodní zemité odstíny do světa omítek a barev. Neúnavně se pustil do propagování svých výrobků prostřednictvím přednášek, ukázek, workshopů a kurzů. 

“Stále více architektů si začíná uvědomovat, že hlína je především zdravým stavebním materiálem,” vypráví Carl Giskes. Mezi profesionály, kteří si hlínu oblíbili jsou například švýcarští architekti Herzog a De Meuron. Tisk se také o hliněných výrobcích zmiňoval jednoznačně pozitivně. Jeden novinář o společnosti napsal, že “pozvedla použití hlíny do nových výšin elegance a sofistikované krásy”.

Továrna, showroom, ateliér, laboratoř, testovací prostory a učebny

Tierrafino sídlí V Amsterdamu na Archangelkade poblíž Minerva Docks od roku 2008. Tierrafino ve své továrně a kancelářských prostorách názorně ukazuje, jak přírodní materiály - hlína, sláma a jílová omítka mohou být použity k vytvoření zdravého interiérového prostředí v zemitých barvách. Tierrafino ve spolupráci se společností Leemwerk vybudovalo v rámci série workshopů ve svém skladu pavilon z dusané hlíny s konečnou úpravou z Tadelaktu.  

Veškeré Tierrafino výrobky pochází z tohoto místa.
Sídlo firmy slouží zároveň jako showroom, ateliér, laboratoř, testovací prostory a učebna. Zde jsou vymýšleny, vyvíjeny, testovány a představovány nové výrobky. Hostí také pravidelné workshopy, setkání a výstavy umělců. 

Tierrafino je značka v pohybu. Carl Giskes a jeho spolupracovníci stále usilovně pracují na zlepšování stávajících a vyvíjení nových výrobků. Věří ve své poslání: přispět ke krásnému, zdravému a ekologickému životnímu prostředí, kde se lidé cítí skutečně doma. ■


<<